اخبار و رویدادها
کد مطلب : 486  |   تعداد نظرات: 0   |   تعداد بازدیدها: 1072   |   تاریخ درج: يکشنبه, تير 06, 1395   |   ساعت: 03:00 ب.ظ   |   منبع / نویسنده مطلب: ُسایت شورای اسلامی شهر تبریز

 

سیاست های اقتصاد مقاومتی باید مهمترین شاخص عملکرد شورا و شهرداری باشد

عضو شورای اسلامی کلانشهر تبریز با اشاره به اینکه عدم رعایت موضوعی به امور ارجاعی کمیسیون های شورای شهر از موارد تقریبا غیراصولی و غیر تخصصی مکی باشد، افزود: توجه به سیاست های اقتصاد مقاومتی بعنوان مهمترین شاخص عملکرد شورا و شهرداری است. 


اسماعیل چمنی با بیان اینکه نبود بدنه کارشناسی برای تحلیل موضوعات ارجاع شده به شورا در واقع بیشتر وقت شورا شهر را می گیرد و این در حالی است که بیش از نصف زمان جلسات شورا برای صرف تایید یا رد هبه ها تلف می شود، اظهار داشت: هبه های انجام یافته از قانونمندی خاصی پیروی نداشته و از سلیقه های شخصی پیروی میکند که این امر باعث تضعیف حقوقی و درآمدهای شهرداری می گردد و موجب ایجاد بدبینی و پایمال شدن حق کسانیکه واقعا نیازمند هستند می شود. 
 رئیس کمیسیون سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی شورای اسلامی کلانشهر تبریز با تاکید بر جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی افزود: ایجاد درآمد پایدار با گسترش جذب سرمایه گذار و امور مشارکت امکان پذیر است و چابک سازی نظام اداری و حذف لایه های ساختار سازمانی طولانی در راستای ترغیب سرمایه گذاران از مولفه های اصلی است. 
وی افزود: ایجاد منابع درآمد پایدار برای شهرداری مانند احداث هتل، مراکز گردشگری، تفریحی، فرهنگی و تجاری در اشتغالزایی نقش موثری دارد و می تواند تبریز را از رکود اشتغال در آورد. 
چمنی تاکید کرد: ضرورت دارد واگذاری اجرای پروژه های شهری به صورت مناقصه آزاد به پیمانکاران واجد شرایط واگذار گردد تا شهرداری بتواند بر اجرای پروژه ها، نظارت قانونی و فنی داشته باشد تا از هرگونه تخلفات جلوگیری شود. 
چمنی همچنین اظهار داشت: از بین بردن بروکراسی های زاید اداری و پیچیده گی ها و حذف کاغذ بازی اداری، حذف مشاغل و پست های متجانس از طریق تسریع در عملیاتی کردن پروژه ها و همچنین استقرار چارت سازمانی یکی دیگر از مولفه های تسریع اهداف شورا به شمار می رود. 
وی ادامه داد: عدم وجود ابزار قانونمند در شوراها جهت اعمال بعد نظارت بر عملکرد دستگاههای اجرایی برحسب وظایف محوله باعث تاخیر در بهره وری پروژه های عمرانی شده است. 
عضو شورای اسلامی کلانشهر تبریز افزود: مسیرگشایی مهمترین خواست مردم و شورا میباشد که متاسفانه روند کار به کندی انجام میگیرد که برای نمونه میتوان ۴۵ متری انقلاب (۴۲ متری)، شهید جودی، اخر مارالان، منتش، را نام برد که تسریع در انجام این طرح ها موجب اشتغال زایی، ارزش افزوده و سهولت در ترافیک شهری می شود. 
وی همچنین گفت : تامین منابع مالی و درآمدهای شهرداری از جمله مشکلاتی است که می تواند در ماه های آتی بصورت جدی بروز نماید و ضرورت دارد از هم اکنون چاره اندیشی شود. 
وی همچنین با اشاره به لزوم چاره اندیشی برای نیروهای انسانی مازاد شهرداری گفت: برنامه ریزی برای استفاده بهینه از این نیروهای شهرداری با نظارت شورای اسلامی کلانشهر تبریز می تواند تهدید ها را به فرصت تبدیل کند. 
چمنی با اشاره به بازنگری در روش و رویه ارتباط شورا و شهرداری با همدلی و همزبانی و تاکید بر افزایش کارکرد نظارتی شورا خاطر نشان کرد: پرهیز از جوسازی و موج سواری و اقدام در راستای بهسازی شهر منطقی ترین رفتار در شرایط کنونی است. 
اسماعیل با اشاره به دیگر وظایف مهم شورا و شهرداری گفت: توجه بیشتر به کیفیت خدمات و امور فنی و تخصصی در مقام فعالیتهای عمرانی و خدماتی و غیره، ساماندهی نحوه اقدام به هبه ها، جلوگیری از کارکرد سلیقه ای در مجموعه شهرداری و بهینه نمودن منابع در این بخش، فعال سازی شورای راهبردی شهرداری با استفاده از متخصصین و اشخاص باتجربه در کارگروههای تخصصی، افزایش توجه به برنامه ریزی بهبود کارکردها در جهت بهبود مستمر امور، کاهش هزینه ها و افزایش کارایی امور در شهرداری، بازنگری در کارکرد امور مالی، بودجه ریزی، عملیاتی و توجه به قیمت تمام شده برای تقلیل هزینه ها و تهیه برنامه میان مدت و بلند مدت مناسب برای شهرداری و قراردادن این موضوع مهم می توان اشاره کرد.

Share نسخه مخصوص چاپ

نظرات (0)