اخبار و رویدادها
کد مطلب : 481  |   تعداد نظرات: 0   |   تعداد بازدیدها: 1151   |   تاریخ درج: يکشنبه, ارديبهشت 19, 1395   |   ساعت: 12:00 ق.ظ   |   منبع / نویسنده مطلب: سایت سازمان خصوصی سازی

 

مطابق فرآیند سهام عدالت همه فعالیت‌ها در بازه زمانی خود در حال انجام است

مشاور سازمان خصوصی سازی گفت: مطابق فرآیند سهام عدالت همه فعالیت‌ها در بازه زمانی خود در حال انجام است و تا پایان سال ٩٥ سهام عدالت آزادسازی خواهد شد  به این مفهوم كه، در جهت اطلاع از میزان دارایی سهامداران تا پايان سال تعیین تکلیف خواهند شد.


به گزارش روابط عمومی سازمان خصوصی سازی؛ سیدجعفر سبحانی در خصوص آزادسازی سهام عدالت گفت: مطابق فرآیند سهام عدالت همه فعالیت‌ها در بازه زمانی خود در حال انجام است و تا پایان سال ٩٥ سهام عدالت  آزادسازی شده  به این مفهوم كه، در جهت اطلاع از میزان دارایی تمام سهامداران تعیین تکلیف خواهند شد.

مشاور رئیس کل سازمان خصوصی سازی افزود: حدودا ٤٩ میلیون نفر مشمول سهام عدالت هستند که با توجه به فراگیری این واگذاری، تلاش می‌کنیم میزان دارایی سهامداران را به‌طور مشخص تا پایان سال اعلام کنیم. به بیان دیگر میزان دارایی که مقدمه‌ای برای آزادسازی است تا پایان سال مشخص خواهد شد.
وی اضافه کرد: شرکت‌های بورسی و غیربورسی یک سال مالی دارند که اکثرا فصل برگزاری مجامع آن شرکت‌ها در تیرماه سال بعد برگزار مي گردد و برخی از شرکت‌ها نیز فصل برگزاری مجامع آنها شهریور سال بعد است، بنابراین تا زمانی که سال مالی تمام نشود و با تشکیل مجمع میزان سود و زیان شرکت‌ها مشخص نشود نمی‌توان نظر قطعی درباره میزان سوددهی آنها در سال ٩٤ داد.
سبحانی گفت: تا الان که هنوز سود سال ٩٤ و اندکی از سود سال ٩٣ دریافت نشده است، در مجموع حدودا ٣٧ درصد از یک میلیون تومان سهام عدالت به حساب خزانه واریز شده است و حدس می‌زنیم با سود کمی که از سال ٩٣ باقی مانده و سود سال ٩٤ این رقم بتواند در حالت خوشبینانه به ٥٠ درصد برسد. از این رو در پایان سال ٩٥ مشخص می‌شود که چه میزان از سهام افراد قابل آزادسازی است.
وی افزود: در صورتی که سود واریز شده به خزانه را تا پایان ١٠ساله سهام عدالت، ٥٠ درصد در نظر بگیریم در مورد دو دهک پایینی جامعه سهام آن احتمالا صد درصد آزاد می‌شود. بعلاوه این که اگر مبنای محاسبه ارزش سهام را غیر ارزش دارایی روز بگذاریم؛ صاحبان سهام ٥٠٠ هزار تومان از سهام‌شان آزاد می‌شود و دو دهک پایین یک میلیون تومان سهام در اختیار خواهند داشت اما اگر مبنای محاسبه را ارزش روز دارایی قلمداد کنیم، شايد سهامداران  سهام عدالت سهمی معادل یک میلیون تومان در پایان سال در اختیار خواهند داشت و دو دهک پایین جامعه سهامی با ارزش تقريبي دو میلیون تومان دارند.
وی اذعان داشت: در حال حاضر حدود ٤٩ میلیون نفر مشمول سهام عدالت مي باشند ، محاسبات نشان می‌دهد ١٤ تا ١٥ میلیون نفر از این تعداد جزو دو دهک پایین جامعه هستند.
مشاور سازمان خصوصی سازی گفت: برای چهار دهک دیگر مشمولین سهام عدالت دو راهکار برای دارندگان سهام عدالت دیده شده است. اول اینکه می‌توانند به میزان باقیمانده سهم شان را به صورت آورده بیاورند و کل سهام را در اختیار بگیرند یا اینکه به همان میزان که تاکنون به حساب خزانه واریز شده است؛ و به میزان سهم آزاد شده، سهم بگیرند.
وی افزود: بر این اساس ابتدا باید میزان سهم واریز شده به خزانه از سوی شرکت‌ها که در طی ١٠ سال انجام گرفته است مشخص شود، سپس مدت زمانی حدودا شش‌ماه فرجه قرار خواهیم داد تا برای انتخاب روش‌ها تصمیم‌گیری کنند و در صورتی که تمایل به پرداخت باقیمانده سهم خود تحت عنوان آورده را دارند، مبلغ اعلام شده را اقدام نمایند. البته اين موارد در حد پيشنهاد ميباشد و با تصويب لايحه ساماندهي سهام عدالت كه در مجلس جزئيات بيشتر به وقت خود اطلاع رساني خواهد گرديد.

Share نسخه مخصوص چاپ

نظرات (0)