اخبار و رویدادها
کد مطلب : 455  |   تعداد نظرات: 0   |   تعداد بازدیدها: 1180   |   تاریخ درج: يکشنبه, اسفند 02, 1394   |   ساعت: 12:00 ق.ظ   |   منبع / نویسنده مطلب: پورتال اتحادیه قالی تبریز

 

همایش سالانه قالیبافان برگزار شد

همایش سالانه قالیبافان و تولیدکنندگان فرش دستباف شهرستان تبریز به مناسبت گرامیداشت سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و همچنین ارج نهادن به تلاش های شبانه روزی خانواده فرش آذربایجان دوشنبه 26 بهمن ماه در فرهنگسرای الغدیر برگزار شد.


به گزارش اتحادیه  قالیبافان تبریز همایش سالانه قالیبافان و تولیدکنندگان فرش دستباف شهرستان تبریز به مناسبت گرامیداشت سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و همچنین ارج نهادن به تلاش های شبانه روزی خانواده فرش آذربایجان دوشنبه 26 بهمن ماه در فرهنگسرای الغدیر تبریز با حضور چشم گیر هنرمندان و پیشکسوتان عرصه فرش به میزبانی اتحادیه تولید کنندگان و قالیبافان شهرستان تبریز برگزار شد.

در این مراسم دکتر اسماعیل چمنی رئیس اتحادیه قالیبافان تبریز و عضو شورای این شهر ضمن خوشامد گویی به مسئولین و میهمانان و گرامی داشتن ایام الله مبارک دهه فجر اظهار داشت: تلاش ما در جهت ثبات قیمت ها خواهد بود و همچنین عرضه مستقیم فرش دستباف از طریق احداث نمایشگاه ها باعث  رونق بازار فرش می شود.

وی در ادامه به وضعیت نابسامان بیمه قالیبافان اشاره کرد و گفت:عدم بازرسی های کارشناسانه و همچنین به ناحق دانستن امرار معاش قالیباف از طریق شغلی دیگر بی انصافی است.چراکه یک قالیباف این حق را دلرد که قبل از ظهر پای دار قالی باشد و بعد از آن برای امرار معاش خود به شغلی دیگر مشغول شود.

رئیس اتحادیه قالیبافان تبریز همچنین تصریح کرد:با پیگیری های مستمر سعی بر ایجاد و عرضه تسهیلات بانکی با کارمزد پایین برای قالیبافان هستیم و امیدواریم به زودی به این هدف برسیم البه تا کنون نتایج خوبی در این زمینه کسب کرده ایم.

دکتر چمنی همچنین بابیان اینکه امکانات در دسترس قالیبافان در شان آنها نیست افزود:قالیبافی هنر بزرگی بوده و میبایست با عزت تمام با قالیبافان برخورد شود.

در این مراسم همچنین پیشکسوت عرصه فرش استاد قره باغی نیز از اهمیت فرش اذربایجان گفت و خاطرنشان کرد:رعایت نکات فنی در مراحل مختلف تولید قالی امری ضروری است و میبایست در خصوص انتخاب طرحذو نوع رنجرزیربسیار با دقت عمل شود چراکه هرمنطقه ای رنگرزی منحصر به فرد خود را داشته و فرش تبریز نیز از این امر استثنا نیست.
وی به رعایت نکات یهداشتی و کارگاهی و استاندارد شدن کارگاه ها اشاره کردو افزود:میبایست به نور مناسب کارگاه ها و همچنین رطوبت مناسب این مکان و فاصله استاندار قالیباف از دار قالی توجه ویژه ای شود.
استاد قره باغی در انتها گفت : این هنر صنعت نیازمند آموزش پیوسته است و اولین اصل در حوزه قالی یادگیری است و ما در هر صنفی از هنر صنعت قالی نیاز به مطالعه و آشنایی با تحقیقات نوین داریم.

Share نسخه مخصوص چاپ

نظرات (0)