اخبار و رویدادها
کد مطلب : 451  |   تعداد نظرات: 0   |   تعداد بازدیدها: 1407   |   تاریخ درج: پنجشنبه, بهمن 15, 1394   |   ساعت: 12:00 ق.ظ   |   منبع / نویسنده مطلب: سایت خبرگزاری فارس

 

سهامداران عدالت از ابتدای سال آینده باید بتوانند سهام خود را تملک کنند

دبیر هیئت مدیره شرکت‌های سهام عدالت تبریز و حومه گفت: بر اساس قانون، سهامداران عدالت باید از ابتدای سال آینده این امکان را داشته باشند که سهام خود را که قسط آن نیز پرداخت شده تملک و از منابع حاصله سود کسب کنند.


به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، نقی یاری ظهر امروز در نوزدهمین جلسه شورای گفت‌و‌گوی دولت و بخش خصوصی استان اظهار داشت: سهام عدالت با هدف کاهش شکاف طبقاتی در جامعه و حمایت از اقشار کم بضاعت جامعه برای تحقق اهداف اصل 44 قانون اساسی توزیع شده است.

وی افزود: هر چند مصوبات و قوانین بسیار خوبی در این زمینه تهیه و تدوین شده است اما مشکلات اساسی که امروز درگیر عدم اجرای صحیح قوانین مرتبط می‌باشد به قوت خود باقی است.

یاری اعلام کرد: آمار مشمولان طرح توزیع سهام عدالت 49 میلیون و 132هزار و 215 نفر در کشور، دو میلیون و 828 هزار و 441 نفر در استان آذربایجان‌شرقی و حدود یک‌میلیون و 4 هزار و 245 نفر در شهرستان تبریز و حومه است.

دبیر هیئت مدیره شرکت‌های سهام عدالت تبریز و حومه ادامه داد: سبد سهام عدالت از 60 شرکت بزرگ و بسیار راهبردی تشکیل یافته و بر اساس قانون مقرر شده در مدت 10 سال از سود سهام، اقساط آن پرداخت شود و پس از تسویه کامل، این سهام قابلیت خرید و فروش پیدا کند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر اجرای طرح سهام عدالت در آستانه 10 ساله شدن قرار گرفته و بر اساس قانون سهامداران عدالت باید از ابتدای سال آینده این امکان را داشته باشند که سهام خود را که قسط آن نیز پرداخت شده بتوانند اعمال مالکیت و از منابع حاصل از آن سود کسب کنند.

یاری متذکر شد: اکثر کارشناسان معتقدند مدیریت دولتی سهام عدالت مغایر با اصل 44 قانون اساسی است، اما در حال حاضر با وجود داشتن نماینده قانونی سهامداران در شرکت‌های تعاونی سهام عدالت و شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، این سهام توسط نمایندگان اقتصادی دولت تصمیم‌گیری و مدیرت می‌شوند که این امر عامل بازدارنده برای پیشرفت و توسعه برنامه است.

دبیر هیئت مدیره شرکت‌های سهام عدالت تبریز و حومه افزود: دارندگان سهام عدالت نسبت به اینکه سهام سودی برای آنان ندارد و نمی‌توانند در سهام خود اعمال مالکیت نمایند ناراضی هستند.

وی گفت: بر اساس قانون به میزان سود پرداختی مشمولان یا به میزان آورده آنها باید سهام عدالت آزادسازی می‌‌شد که متاسفانه ‌هیچ‌گونه شفافیت از آینده و سرنوشت برگ‌هایی که در اختیار دارند صورت نگرفته است؛ ضمن اینکه در برنامه توزیع سهام عدالت در دهک‌ها افراد مراجعه کننده اعلام می‌کنند به بخشی از مشمولان سهام داده شده ولی آنها موفق به دریافت سهام عدالت نشده‌اند.

یاری ادامه داد: به عنوان مثال کارگران بازنشسته تامین اجتماعی در شهرستان تبریز شامل حدود 100 هزار نفر با افراد تحت تکفل که بعد از سال 1386 به بازنشستگی نائل آمده‌اند موفق به دریافت برگ سهام عدالت نشده‌اند که این نابسامانی در اکثر دهک‌ها وجود دارد و موجب ایجاد نارضایتی و رخداد تبعیض در مشمولان طرح شده است.

Share نسخه مخصوص چاپ

نظرات (0)