اخبار و رویدادها
کد مطلب : 442  |   تعداد نظرات: 0   |   تعداد بازدیدها: 1240   |   تاریخ درج: پنجشنبه, دي 24, 1394   |   ساعت: 08:51 ق.ظ   |   منبع / نویسنده مطلب: سایت سازمان خصوصی سازی

 

شهریور 95 صورت حساب مشمولین سهام عدالت تعیین تکلیف می شود

مدیرکل دفتر امور سهام عدالت سازمان خصوصی سازی گفت: حداکثر تا شهریور سال آینده صورت حساب مشمولین را آماده می کنیم تا مشمولان بدانند چقدر از این یک میلیون تومان قابلیت آزادسازی دارد که پیش بینی می شود تا این تاریخ حدود 50 درصد سبد سهام عدالت امکان آزاد سازی داشته باشد.


به گزارش روابط عمومی سازمان خصوصی سازی؛ اسماعیل مختاری دولت آبادی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، با اعلام خبر فوق گفت: قرار بود در دولت های نهم و دهم یک میلیون تومان سهام به مردم بفروشند و ثمن معامله از محل سود شرکت های سرمایه پذیر به صورت قسطی دریافت و به حساب خزانه واریز شود و پس از پایان پرداخت اقساط این سهام قابل آزاد سازی باشد.
وی با اشاره به اینکه برای نخستین بار سهام عدالت در کشور اجرا می شد، ادامه داد: طبیعی است، به دلیل بی تجربگی در این امر مشکلات و نواقصی وجود داشته باشد اما دولت یازدهم یکی از اولویت های مهم کاری را بر ساماندهی سهام عدالت گذاشته و در این خصوص در دو راستا حرکت می کند.
دولت آبادی ارائه لایحه اصلاح مواد 34 تا 38 قانون اجرای سیاست های کل اصل 44 را به عنوان یکی از برنامه های دولت جدید در این باره خواند و اظهار کرد: موضوع اصلی این مواد تبدیل این شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت به صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) است.
وی افزود: از طرف دیگر سازمان خصوصی سازی نیز با همین سازوکار و قوانین فعلی، اصلاحات و تغییراتی را در زمینه سهام عدالت ایجاد می کند؛ بعنوان مثال تا سال آینده سامانه اینترنتی ارائه می شود تا مشمولین سهام عدالت اطلاعات خود را به روز کنند و همچنین یک صورت حساب به مشمولان سهام عدالت داده می شود تا بدانند طی این 8 سال چقدر از اقساط سهام را پرداخت کرده اند.
دولت آبادی با بیان اینکه قبل از آزاد سازی این مسائل باید ساماندهی شود، تصریح کرد: حداکثر تا شهریور سال آینده صورت حساب مشمولین را آماده می کنیم تا مشمولان بدانند چقدر از این یک میلیون تومان قابلیت آزاد سازی دارد که پیش بینی می شود تا آن تاریخ حدود 50 درصد سبد سهام عدالت امکان آزاد سازی داشته باشد.
وی درباره میزان مبلغ پرداخت شده ثمن معامله طی 8 سال اخیر گفت: بر اساس قانون باید طی 10 سال ثمن معامله پرداخت می شد که تا کنون حدود 16 هزار و 200 میلیارد تومان معادل 40 درصد ثمن معامله با وجود تخفیفات داده شده، به حساب خزانه واریز شده است.
دولت آبادی در ادامه افزود: اما دلیل اینکه ما متناسب با واریزی ها سهام را آزاد نکردیم به این نکته برمی گردد که اگر این آزادسازی صورت می گرفت، سبد سهام عدالت کوچکتر می شد بنابراین سود کمتری می داد، بنابراین به زمان بیشتر از 10 سال برای آزاد سازی کل سبد سهام عدالت نیاز داشتیم.
وی درباره مدیریت شرکت های سرمایه گذار استانی گفت: مدیریت شرکت های سرمایه گذاری استانی از طریق انتخابات است. به عبارتی در گام اول اعضای هیات مدیره شرکت های تعاونی سهام عدالت شهرستانی از طریق مشمولین مشخص می شود و در گام بعدی شرکت های تعاونی در هر شهرستان، اعضای هیات مدیره شرکت های سرمایه گذاری استانی را انتخاب می کنند.
این مقام مسوول با اشاره به گستردگی مشمولان اظهار داشت: شاید این انتخابات به صورت عمومی برگزار نشود اما این بخش به عهده وزارت تعاون است و در مجامع نمایندگان مشمولان حاضرند.
دولت آبادی در خصوص شرکت های سرمایه پذیر سهام عدالت گفت: شرکت های سرمایه گذاری استانی زیر نظر سازمان بورس هستند و اطلاعات این شرکت ها اعم از اعضای هیات مدیره و صورت های مالی در سامانه کدال قابل مشاهده است و شرکت های تعاونی هم در هر شهرستان از طریق ادارات تعاون تعیین می شوند.
 مدیرکل دفتر امور سهام عدالت سازمان خصوصی سازی درباره شرکت های سرمایه پذیر توضیح داد: مدیریت شرکت های سرمایه پذیر قبلا بر عهده کانون شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت بود که در سال 89، دولت وقت، مصوبه ای صادر کرد که بر اساس آن،  مدیریت این شرکت ها تا زمان آزاد سازی بر عهده شرکت های مادر تخصصی باشد بنابراین هم اکنون مدیریت بر 60 شرکت سبد سهام عدالت توسط شرکت های مادر تخصصی انجام می گیرد.

 

Share نسخه مخصوص چاپ

نظرات (0)