اخبار و رویدادها
کد مطلب : 437  |   تعداد نظرات: 0   |   تعداد بازدیدها: 1616   |   تاریخ درج: شنبه, آذر 28, 1394   |   ساعت: 02:33 ب.ظ   |   منبع / نویسنده مطلب: سایت اتحادیه تولید کنندگان و بافندگان قالی شهر تبریز

 

فرش دستبافت تبریز به بیش از ۸۰ کشور جهان صادر می‌شود

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان فرش دستبافت کشور و استان با اشاره به اینکه بیش از ۸۰ کشور خارجی خریدار فرش تبریز هستند، گفت: با حمایت از تولید داخلی، ایجاد اشتغال و صادرات این محصولات، درآمد قالیبافان را افزایش دهیم.


به گزارش اتحادیه قالیبافان تبریز دکتر چمنی در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی، با تاکید بر حفظ نام و عنوان جهانی تبریز در موضوع فرش دستبافت، اظهار داشت: باید برای برجسته کردن این برند در دنیا، نمایشگاه دائمی برای فرش دستبافت در جهت توسعه گردشگری و فروش محصولات ایجاد شود.

وی با اشاره به اینکه بیش از یک سوم صادرات فرش کشور از این استان صورت می‌گیرد، افزود: در استان آذربایجان شرقی باید بر اساس ظرفیت آن، و بر اساس یک سوم صادراتی، حداقل یک سوم بیمه قالیبافی نیز به این استان اختصاص یابد و در این زمینه، 200 هزار نفر ظرفیت بیمه شدن و اشتغال در زمینه فرش دستبافت وجود دارد.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان فرش دستبافت کشور و استان، با بیان اینکه باید در چارچوب قانون به تولیدکنندگان فرش استان کمک شود، تصریح کرد: اعطای وام 10 میلیونی و بیمه افراد شاغل بیمه نشده در این حوزه از مهم‌ترین اقداماتی است که باید در این حوزه صورت گیرد.

دکتر چمنی با اشاره به اینکه بیش از 80 کشور خارجی خریدار فرش تبریز هستند، اظهار داشت: با حمایت از تولید داخلی، ایجاد اشتغال و صادرات این محصولات، درآمد قالیبافان را افزایش دهیم که مجلس با وضع قوانین مناسب، در مورد بازنشستگی و بیمه بافندگان کمک و همکاری کند.

وی با تاکید بر اینکه هیچ کشوری توانایی رقابت با فرش ایرانی را ندارد، تصریح کرد: باید برای بهتر شناساندن این برند در سطح بین‌المللی و افزایش تولید و اشتغال، این صنعت ارزشمند را سرپا نگه داریم.

این عضو شورای شهر تبریز، با بیان اینکه باید فرش دستبافت نیز در لیست کارت اعتباری خرید کالای ایرانی نیز لحاظ شود، گفت: این اقدام کمترین کار در حمایت از قالیبافان است.

دکتر چمنی با بیان اینکه به نام پالایش برخی قالیبافان، بیمه آنها را حذف کرده‌اند، افزود: اکنون هیئت کارشناسی یک‌نفره برای بازرسی و تشخیص این موضوع مراجعه می‌کند که باید برای تضییع نشدن حقوق قالیبافان، از هیئت سه‌نفره برای این موضوع استفاده شود.

Share نسخه مخصوص چاپ

نظرات (0)