اخبار و رویدادها
کد مطلب : 436  |   تعداد نظرات: 0   |   تعداد بازدیدها: 1409   |   تاریخ درج: چهارشنبه, آذر 25, 1394   |   ساعت: 02:55 ب.ظ   |   منبع / نویسنده مطلب: سایت اتحادیه تولید کنندگان و بافندگان قالی شهر تبریز

 

دیپلماسی صادرات فرش دستباف باید جایگزین دیپلماسی صادرات نفتی گردد

بیست ویکمین همایش ملی صادرات غیر نفتی با محوریت صادرات پس از تحریم با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و روئسای اتاق های بازرگانی کشور و جمعی از تولیدکنندگان و صادرکنندگان در تبریز برگزار شد.


به گزارش اتحادیه قالیبافان بیست ویکمین همایش ملی صادرات غیر نفتی با محوریت صادرات پس از تحریم با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و روئسای اتاق های بازرگانی کشور و جمعی از تولیدکنندگان و صادرکنندگان در تبریز برگزار شد
در این همایش جمعی از اعضای اتاق بازرگانی، تولیدکنندگان و صادرکنندگان استان آذربایجان شرقی و سایر مسئولان با ایراد سخنرانی هایی به واکاوی مشکلات صادرات کشور پرداختند.
در این راستا رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و بافندگان کشوری و شهرستان تبریز در سخنرانی خود اظهار داشت: فرش دستباف عینیت اقتصاد مقاومتی است و امروزه نیازمند آن هستیم
وی افزود : حدود پنج میلیون نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در حوزه ی فرش دستباف مشغول به کار هستند لذا این حوزه سهم بسزایی در مبارزه با بیکاری را دارا بوده و این صنعت میبایست هم در تولید و هم در صادرات حمایت شود.
دکتر چمنی تصریح کرد: حدود چهل درصد از سهم صادرات قالی از استان آذربایجان شرقی است که باید بیش از این ها مورد توجه قرار گیرد.
عضو اتاق بازرگانی صنعت و معدن استان آذربایجان شرقی : برای حمایت از فرش دستباف همانند سایر حوزه ها نیازمند تاسیس بانک تخصصی فرش دستباف هستیم تا همه امور قالی به خصوص در حوزه ی صادرات به سهولت انجام گیرد و این حوزه به صورت مستقیم حمایت شود.
دیپلماسی صادرات فرش دستباف و سایر صنایع غیر نفتی باید جایگزین دیپلماسی صادرات نفتی گردد و لازمه آن هم این است که ما به تولید داخلی و نیروی کار داخلی اعتقاد داشته باشیم.
دکتر چمنی از اتاق بازرگانی صنعت و معدن ایران نیز خواستار تشکیل کمیسیون فرش دستباف گردید و اظهار داشت: این امر باعث سهولت انجام کارهای تجار قالی خواهد شد و گامی سازنده برای صادرات فرش دستباف میباشد.
وی از وزیر صنعت معدن و تجارت هم خواستار ارتقاع جایگاه مرکز ملی فرش دستباف ایران به معاونت و یا سازمان شد و اظهار داشت این مرکز با توجه به پتانسیل هایی که داراست باید قدرت اجرایی و تاثیرگذاری بیشتری را داشته باشد.

دکتر چمنی در ادامه گفت: فرش دستباف نیاز مبرم به تشکیل کمیسیون فرش دستباف و صنایع بافتنی دارد تا مورد حمایت قانون گذاران مجلس شورای اسلامی قرار گیرد چرا که این هنر – صنعت هم اکنون نیازمند قوانینی برای سهولت در تولید و صادرات است.

دکتر چمنی افزود: کالاهای فرهنگی ای نظیر قالی نیازمند جوایز صادراتی هستند و باید معاف از مالیات گردند .
وی همچنین خواستار محاسبه مالیات بر اساس درآمد شد.
رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و قالیبافان شهرستان تبریز در انتهای سخنان خود از شهردار تبریز جناب آقای دکتر نجفی به دلیل حمایت از قالیبافان و شاغلین این حوزه تشکر کرد و گفت: به همت شهرداری و با مشارکت اتحادیه به زودی مجتمع فرهنگی، رفاهی، تجاری ویژه ی قالیبافان و تولیدکنندگان فرش دستباف کلنگ زنی خواهد شد.

 

Share نسخه مخصوص چاپ

نظرات (0)