اخبار و رویدادها
کد مطلب : 430  |   تعداد نظرات: 0   |   تعداد بازدیدها: 1274   |   تاریخ درج: چهارشنبه, آذر 25, 1394   |   ساعت: 09:52 ق.ظ   |   منبع / نویسنده مطلب: سایت اتحادیه تولید کنندگان و بافندگان قالی شهر تبریز

 

قالیبافان نیازمند دقت بیشتر در بازرسی های بیمه تامین اجتماعی هستند

دکتر چمنی: قالیبافان در صف اول تولید ملی قرار دارند و با هر گرهی که می بافند گرهی از مشکلات اقتصادی کشور باز می شود ولی در مقابل  مورد بی مهری بازرسان سازمان تامین اجتماعی قرار می گیرند.


رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و قالیبافان شهرستان تبریز در گفت و گو با روابط عمومی  اتحادیه اظهار داشت:  قالیبافان در صف اول تولید ملی قرار دارند و با هر گرهی که می بافند گرهی از مشکلات اقتصادی کشور باز می شود ولی در مقابل  مورد بی مهری بازرسان سازمان تامین اجتماعی قرار می گیرند.

دکتر اسماعیل چمنی با اشاره به اینکه قالیبافی هنری است که می تواند با حداقل امکانات نیاز قشر عظیمی از جامعه را برای اشتغال تامین کند و موجب اشتغال زایی و تولید کالای فرهنگی – هنری شود و از ایجاد بزه های اجتماعی جلوگیری کند تصریح کرد: این قشر نیاز مند توجه بیش از پیش مسئولان بیمه تامین اجتماعی می باشد.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و قالیبافان از نوع بازرسی های  بازرسان بیمه تامین اجتماعی گلایه کرد و گفت: قالیبافانی که به اتحادیه مراجعه می کنند از این نکته شاکی هستند که بازرس، به جای مشاهده ی دار قالی به پرس و جو از همسایه ها اکتفا می کند و با پرسشهای میدانی و کسب اطلاعات ناصحیح اقدام به عدم تایید بیمه قالیباف می کند .

دکتر چمنی افزود: قالیبافان انسانهای محجوبی هستند و شاید در اکثر موارد بی سرو صدا در منزل خود بدون اینکه احدی از فعالیتشان آگاه باشد مشغول قالیبافی باشند پس نیاز به دقت در بازرسی ها را دارند.

وی گفت: گاهی وقتها قالیبافان برای تامین مصالح از خانه خارج می شوند و اتفاقا" بازرسین در چنین مواقعی مراجعه می کنند و همچنین از موارد متداولی که مواجه با آن هستیم، این است که؛ بعضا" قالیبافان پس از اتمام یک قالی و فروش آن از فرجه ای چند هفته ای برای استراحت و تجدید قوا برای شروع کار دوباره استفاده می کنند که این نکته برای بازرسان به منزله ی عدم اشتغال این عزیزان به کار قالیبافی بوده و از عدم شناخت بازرسان از حرفه ی قالیبافی نشات می گیرد.

رئیس اتحادیه قالیبافان افزود: مساله ی دیگری که ما شاهد آنیم مساله ی استفاده ی قالیبافان از شغل دوم برای تامین مخارج زندگی شان هست و البته باید یادآور شوم؛ در شرایط اقتصادی کنونی این موضوع چندان غریبی نیست چرا که اگر آمار بگیرند نصف بیشتر کارمندان دولت، خود، دارای شغل دوم می باشند که برای تامین مخارجشان ضروری است لذا با این حساب نباید گفت که این عزیزان نباید بیمه شوند چون در جاهای دیگر هم شاغلند.

 وی در انتها خاطرنشان کرد: ما باید در هر شرایط کمک حال قالیبافان باشیم و به این سوال پاسخ دهیم که اگر قالیباف پس از انجام قالیبافی کار دیگری نداشته باشد پس از کجا امرار معاش کند؟ قالیبافی که از بافت یک قالی تا قالی دیگر حداقل بازه های زمانی یک الی دو سه ساله را بدون درآمد دیگری تحمل می کند یقینا" نیازمند یاری ما و عنایت بیشتر مسئولان بیمه هست وما باید قایل به حق وحقوق قالیبافان باشیم و بر حرفه و جایگاه اجتماعی شان احترام بگذاریم.

Share نسخه مخصوص چاپ

نظرات (0)