اخبار و رویدادها
کد مطلب : 287  |   تعداد نظرات: 0   |   تعداد بازدیدها: 5217   |   تاریخ درج: چهارشنبه, بهمن 15, 1393   |   ساعت: 12:00 ق.ظ   |   منبع / نویسنده مطلب: سایت سازمان خصوصی سازی

 

طبق قانون باید آزادسازی سهام عدالت تا پایان سال 94 انجام شود

رییس کل سازمان خصوصی‌سازی گفت: سهامی که به مشمولین سهام عدالت اختصاص یافته، از محل سود این سهام در مدت 10 سال تسویه می شود، بنابراین سال 94، این زمان به پایان می رسد و تا پایان این مدت نیز ...


رییس کل سازمان خصوصی‌سازی گفت: سهامی که به مشمولین سهام عدالت اختصاص یافته، از محل سود این سهام در مدت 10 سال تسویه می شود، بنابراین سال 94، این زمان به پایان می رسد و تا پایان این مدت نیز 14 ماه فرصت داریم که از محل سود سهام، پرداخت اقساط سهام عدالت و پس از آن آزاد‌سازی را انجام دهیم.

به گزارش روابط عمومی سازمان خصوصی سازی؛رییس کل سازمان خصوصی‌سازی صبح امروز در نشست خبری که به مناسبت دهه فجر برگزار شد به تشریح عملکرد و جزئیات واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس و نیز آزادسازی سهام عدالت پرداخت.
پوری حسینی گفت: ارزش واگذاری‌ها از ابتدای فعالیت سازمان خصوصی سازی تاکنون، در مجموع به 136 هزار میلیارد تومان رسیده که از این رقم، 36 درصد در دولت یازدهم انجام شده است.
رئیس کل سازمان خصوصی سازی افزود: همچنین از این میان، واگذاری سهام دولتی به عموم متقاضیان و از طریق رقابتی 60 هزار میلیارد تومان، 29 هزار میلیارد تومان بابت رد دیون و طلب دولت و 30 هزار میلیارد تومان بابت سهام عدالت بوده است.
وی اضافه کرد: سال 93 بر اساس قانون، سال پایانی واگذاری دولت در شرکت های گروه یک و دو است و باید طوری برنامه ریزی می شد که تا پایان امسال، هیچ سهمی از این دو گروه باقی نماند. بعلاوه این که واگذاری 216 شرکت در سال جاری به تصویب هیئت واگذاری رسیده ؛ که البته غیر از این تعداد، شرکت های دیگری هم باید واگذار شود که با اجازه مجلس در سال 94 انجام خواهد شد.
رئیس کل سازمان خصوصی سازی گفت: از میان این 216 شرکت، با وجود همه ناملایمات که بخشی از آن مربوط به شرایط بورس است، واگذاری 132 شرکت به طور کامل به پایان رسیده است و 27 شرکت هم در حال اصلاح ساختار هستند که پس از آن واگذار می شوند.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص عملکرد سازمان خصوصی سازی در 10 ماه گذشته نیز گفت:‌ تا پایان سال حدود 85 تا 90 درصد وظایف بودجه ای این سازمان از نظر واریز به خزانه انجام خواهد شد.
رییس کل سازمان خصوصی‌سازی در خصوص واگذاری سهام استقلال و پرسپولیس هم گفت: اتفاقی که در سال‌های گذشته برای واگذاری این دو باشگاه به جهت سنگینی انجام نشده بود، امسال محقق شد و سرانجام آگهی مزایده این شرکتها منتشر شد؛ بعلاوه این که متقاضیان سرخابی‌ها تنها تا پایان وقت اداری روز یکشنبه 26 بهمن‌ماه فرصت دارند درخواست خود را بر اساس شرایط اعلام شده به سازمان خصوصی‌سازی ارسال کنند.
معاون وزیر اقتصاد ادامه داد: پخش زنده کامل مراسم مزایده استقلال و پرسپولیس به لحاظ مقررات وجود ندارند و قوانین موجود مانع از این می‌شود که تمام جلسه مزایده به صورت زنده پخش شود، چرا که هیات واگذاری برای خریداران این دو باشگاه اهلیت تعیین کرده و تشخیص اهلیت خریداران باید پس از برگزاری مزایده مشخص می‌شود. بر این اساس ابتدا متقاضیان در مزایده شرکت کرده و پس از برگزاری مزایده، استعلام‌ها در خصوص سه نفر اول انجام می‌شود تا اهلیت آنها تایید شود.
پوری حسینی اضافه کرد: بر این اساس در زمان بازگشایی پاکتها نمی توانیم به صورت مستقیم اعلام کنیم برنده مزایده کیست.
پوری حسینی در پاسخ به این پرسش که تاکنون چند متقاضی پاکت خود را به خصوصی سازی برای شرکت در مزایده ارسال کرده‌اند تاکید کرد: تا ساعت 14 روز دوشنبه 27 بهمن‌ماه هیچ احدی از این پاسخ اطلاع نخواهد داشت، چرا که بر اساس مقررات در نظر گرفته شده، هیچ شخصی حتی منِ رییس، حق ندارند بدانم پاکتی از سوی متقاضیان دریافت شده است یا نه. علاوه بر این‌که اعضای هیات عامل سازمان خصوصی‌سازی نیز مجاز نیستند تا تعداد متقاضیان را اعلام کنند.
وی با اشاره به این که عده ای هستند که حاضرند میلیاردی پول دهند تا بدانند چند پاکت و پیشنهاد برای خرید دو تیم استقلال و پرسپولیس آمده تصریح کرد: بر این اساس اگر نام متقاضیان را هم بدانیم نخواهیم گفت و از رسانه‌ها نیز درخواست می‌کنم نه این پرسش را مطرح کنند و نه به آن دامن زنند، چرا که این سوال تا ساعت 14 روز 27 بهمن بی‌پاسخ خواهد ماند.
پوری حسینی در خصوص آخرین وضعیت آزاد‌سازی سهام عدالت گفت: اقدامات سنگینی در سالجاری در مجموعه وزارت اقتصاد در خصوص آزادسازی سهام عدالت انجام شد که در نهایت به تهیه پیش‌نویس لایحه سهام عدالت و ارسال آن از وزارت اقتصاد به دولت شدکه در نوبت طرح در هیات وزیران قرار دارد.
معاون وزیر اقتصاد در ادامه با اشاره به این که واگذاری سهام عدالت از سال 85 آغاز شده است تاکید کرد: بر اساس این طرح سهامی که به مشمولین اختصاص می‌یابد از محل سود سهام در مدت 10 سال تسویه می شود، بنابراین سال 94، این زمان به پایان می رسد و تا پایان این مدت نیز 14 ماه فرصت داریم که از محل سود سهام، اقساط آن پرداخت، و پس از آن آزاد‌سازی سهام عدالت را انجام دهیم.
وی افزود: در صورتی که زودتر از 10 سال ثمن معامله از محل سود پرداخت می‌شد امکان آزاد‌سازی این سهام فراهم بود، اما تاکنون تنها 33 درصد از ثمن معامله پرداخت شده بنابراین مردم باید تا پایان 94 منتظر آزاد‌سازی سهام عدالت بمانند. هر چند امیدواریم در چند هفته آینده طرح آزادسازی سهام عدالت در هیات وزیران به تصویب رسیده و تقدیم مجلس شود.
پوری حسینی در مورد تصویب طرح تحقیق و تفحص درباره‌ سهام عدالت در مجلس نیز گفت: نمایندگان مجلس در این زمینه بیشتر نگران عملکرد اعضای هیات مدیره منتخب سهام عدالت در شرکت‌های سرمایه‌پذیر هستند که دولت از این تحقیق و تفحص به عنوان یک فرصت استقبال کرده، چرا اگر این طرح بتواند به ابهامات پاسخ دهد، طرح مناسبی است.

Share نسخه مخصوص چاپ

نظرات (0)