اخبار و رویدادها
کد مطلب : 230  |   تعداد نظرات: 0   |   تعداد بازدیدها: 3047   |   تاریخ درج: دوشنبه, آذر 18, 1392   |   ساعت: 12:00 ق.ظ   |   منبع / نویسنده مطلب: روابط عمومی سهام تبریز

 

سهام عدالت ۲ ماه دیگر وارد بورس می‌شود

رئیس سازمان خصوصی‌سازی با اعلام اینکه تا دو ماه دیگر سهام عدالت وارد بورس خواهد شد، گفت: حدود ۳۰ درصد از سهام عدالت در دست مردم با توجه به پرداخت بدهی‌های دولت، معاملاتی خواهد بود.

 

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، نشست خبری سید علی اشرف پوری حسینی پیش از ظهر امروز در محل سازمان خصوصی سازی برگزار شد.

پوری حسینی با اشاره به اینکه سهام عدالت با توجه به اقدامات حقوقی انجام شده تا دو ماه دیگر وارد بورس خواهد شد، اظهارداشت: این میزان سهام عدالت در دست مردم به نسبت پرداخت بدهی‌ها و وصول مطالبات دولت (30 درصد) قابل معامله خواهد بود.
وی با اشاره به پیشنهادات ارائه شده در زمینه ساز و کار معاملاتی سهام عدالت، تصریح کرد: صندوق‌های قابل معامله یکی از پیشنهادات است که توسط خبرگان و کارشناسان ارشد ارائه شده است و لازمه به کارگیری این پیشنهاد مصوبه قانونی مجلس شورای اسلامی خواهد بود، در غیر این صورت طبق قانون از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی انجام می‌شود.
پوری حسینی در پاسخ به سئوال فارس مبنی بر اینکه به لحاظ حجم و عرضه پیشنهادات سازمان خصوصی‌سازی در لایحه بودجه سال 93 کل کشور چیست، تاکید کرد: در گروه یک 160 شرکت تعیین تکلیف شده‌اند که از این میزان 14 شرکت فروخته شده، شش شرکت در حال عرضه ، 12 شرکت در حال تصویب قیمت پایه، 65 شرکت در حال رفع ابهام اطلاعات، یک شرکت در حال پذیرش در بورس و 43 شرکت باقیمانده نیاز به اصلاح ساختار و تعیین تکلیف درباره آنان و یا انحلال خواهد بود.
وی ادامه داد: در لیست واگذاری‌های گروه دوم، واگذاری 167 شرکت طی امسال و سال آینده انجام خواهد و 100 شرکت دیگر به جمع واگذاری‌های لیست گروه دوم افزوده خواهد شد.
رئیس سازمان خصوصی‌سازی گفت: از مجموع شرکت‌های گروه دو، 67 شرکت در مرحله عرضه، یک شرکت در حال قیمت‌گذاری، 39 شرکت در حال انجام اقدامات کارشناسی، 9 شرکت در مرحله پذیرش سازمان بورس 68 شرکت در حال اصلاح ساختار هستند.
پوری حسینی با بیان اینکه طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی، 30 شرکت از گردنه واگذاری‌ها خارج شد، تصریح کرد: این شرکت‌ها مربوط به شهرک‌های صنعتی بودند که واگذاری‌آنان طبق نظر مجلس منتفی شد.
وی با بیان اینکه در مجموع به غیر از 100 شرکتی که در آینده اضافه خواهد شد، 327 شرکت از گروه یک و دو تا پایان امسال و سال آینده واگذار می‌شوند، گفت: از این میزان 14 شرکت تاکنون تعیین تکلیف شده و 12 شرکت دیگر در مرحله جهت عرضه هستند. 
 
*توقف واگذاری‌ها بابت رد دیون/واگذاری 17درصد هلدینگ فارس بزودی
پوری حسینی با اشاره به اینکه دولت در سال آینده اعتقادی به پرداخت بدهی‌ها از طریق رد دیون نخواهد داشت، تصریح کرد: بیشتر واگذاری‌ها به شکل بلوکی و نقدی انجام خواهد شد و بدهی‌های دولت در بخش‌های مختلف تا جایی‌ که امکان دارد به صورت نقدی پرداخت می‌شود. 
وی در پاسخ به این سئوال که آخرین اقدامات درباره هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس به کجا انجامید، گفت: با توجه به مصوبه هیئت عالی واگذاری، 17 درصد از سهام این شرکت طی هفته‌های آینده به صورت بلوکی عرضه خواهد شد.
رئیس سازمان خصوصی‌سازی با اشاره به اینکه قیمت پایه این سهم در جلسه هیئت واگذاری نهایی شده است، گفت: ارزش کل این 17 درصد، چیزی بالغ بر 10 هزار میلیارد تومان برآورد شده که بخش زیادی از تعهدات واگذاری در سال جاری را پوشش می‌دهد.
وی درباره ایرادات شورای رقابت در خصوص واگذاری اخیر هلدینگ فارس، تاکید کرد: این مصوبه در جلسات هیئت واگذاری مورد بررسی قرار گرفت و در جلسه‌ای که رئیس شورای رقابت هم در آن حضور داشت تمام ابهامات موضوع برطرف شده است.
پوری حسینی تاکید کرد: یکی از نگرانی‌ها درباره واگذاری هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس مربوط به دو شرکت فجر و مبین بود که آیا تبعیضی در فروش یوتیلیتی به شرکت‌های خارج از هلدینگ پیدا نکند. در واقع این بحث با توجه به بررسی های انجام شده، مورد تائید قرار نگرفت و هیچ مدرکی دال بر اینکه فروش تبعیض‌آمیز انجام می‌شود، وجود ندارد.
معاون وزیر اقتصاد تاکید کرد: مقرر شد تا سهام شرکت‌های فجر و مبین به نسبت استفاده سایر شرکت‌ها واگذار شده تا جنبه انحصاری آن برطرف شود.
وی در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر اینکه با توجه به شرایط مساعد بازار سهام چرا واگذاری‌ها در این زمان انجام نمی‌شود، گفت: در این زمینه شرکت آماده برای واگذاری وجود نداشته و طبق مصوبه هیئت عالی واگذاری‌ها به شکلی مطلوب و در زمانی مناسب انجام خواهد شد.
پوری‌حسینی با بیان اینکه شرایط فعلی بورس را با توجه به فتح قله‌های دست نیافتنی درک می‌کنیم، گفت: این ظرفیت بازار سرمایه به خوبی از سوی خصوصی‌سازی در موعد مناسب مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
 
*واگذاری باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال با ارائه صوت‌های مالی
وی درباره آخرین اقدامات در حوزه واگذاری دو باشگاه پر طرفدار پرسپولیس و استقلال تاکید کرد: در جلسه وزیر ورزش و جوانان، دست همکاری از سوی آنان دراز شده و امیدواریم پس از ارائه صورت‌های مالی مجامع این دو باشگاه، واگذاری آنان را انجام دهیم.
پوری‌حسینی گفت: باید صورت دارائیها، بدهی‌ها و درآمدهای این دو باشگاه به صورت شفاف ارائه شده و پس از آن اقدام به خصوصی‌سازی آنان از طریق بازار سهام کنیم.
 
*واگذاری پالایشگاه لاوان و بندرعباس
وی با بیان اینکه واگذاری پالایشگاه لاوان و بندرعباس مجموعاً بالای 5 هزار میلیارد تومان به تعهدات دولت در زمینه واگذاری‌ها اضافه خواهد کرد، گفت: این واگذاری‌ها نیز پس از طی مراحل قانونی به زودی انجام خواهد شد.
وی در حوزه واگذاری‌ها، فروش تعداد بزرگی از نیروگاه‌ها را نیز مورد اشاره قرارداد و تاکید کرد: قیمت پایه این نیروگاه‌ها نهایی شده و مجموع واگذاری‌ها تا پایان سال جاری حدود 20 هزار میلیارد تومان خواهد بود.
پوری حسینی با بیان اینکه شرکت سایپا نیز در سبد واگذاری‌ها قراردارد، تاکید کرد: قیمت پایه این شرکت تعیین شده و واگذاری آن تا پایان سال جاری انجام خواهد شد.
 
* جزئیات دهک‌های شامل سهام عدالت
پوری‌حسینی با بیان اینکه دهک‌های درآمدی به دهک‌های جمعیتی تغییر کرده است، گفت: پیش از این 6 دهک درآمدی پیش‌بینی شده بود که هم اکنون این 6 دهک به 7 دهک جمعیتی تغییر کرده است. بنابر این به جای 6 دهک ما با 7 دهک جمعیتی روبرو هستیم.
وی با اشاره به اینکه مددجویان کمیته امداد، کارکنان دولت، اختلاف درآمد بالایی با یکدیگر داشته‌اند گفت: همه سهامداران به یک دید نخواهند بود و برخی از آنها از تخفیف سهام برخوردار می‌شوند.
رئیس سازمان خصوصی‌سازی ادامه داد: با افزودن کارگران فصلی و ساختمانی، تعداد مشمولان سهام عدالت به 50 میلیون نفر می‌رسد و تاکنون درباره سازوکار اجرایی معاملات در بورس جمع‌بندی نشده به طوری که در صورت عدم تغییر قانون در مجلس شورای اسلامی، سهام عدالت در قالب شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی وارد بورس می‌شود.
وی در توصیه‌ای به سهامداران تأکید کرد که نسبت به ارزش سهام خود مراقبت کنند؛ در صورت عدم ابهام سازوکار فعلی، سهام عدالت به همین شکل معاملاتی خواهد شد. در غیر این صورت دیگر پیشنهاد‌ها از جمله ETF (صندوق‌های قابل معامله در بورس) در مجلس شورای اسلامی تصویب خواهد شد.
پورحسینی درباره امکان لغو برخی واگذاری‌ها گفت: اگر شرکتی در لیست واگذاری‌ها قرار دارد و هیئت وزیران درباره آن تصمیم‌گیری کنند لازم‌الاجرا خواهد بود و در صورتی هم که شرکت‌ها واگذار شوند و پس از آن هیئت وزیران قصد لغو آن را داشته باشند این امر مشروط به به هم زدن قرارداد قبلی خواهد بود.
وی ادامه داد: طبیعتا هیئت وزیران پس از واگذاری شرکتی چنین تصمیمی نخواهد گرفت چرا که حق‌الناس در آن رعایت نمی‌شود. گرچه قراردادهای قطعی هم با فرمت اقاله و اراده طرفین قابل برگشت است.
معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه هدف از خصوصی‌سازی افزایش بهره‌وری و کارایی است، تأکید کرد: پس از واگذاری‌ها تاکنون ارزیابی مشخصی از میزان بهره‌وری شرکت‌های واگذاری انجام نشده که امیدواریم طی دو سال آینده پس از اتمام اقدامات سهام عدالت و برخی تعهدات سنگین، گزارش‌های لازم درباره میزان بهره‌وری افزایش کارایی ارائه شود.
Share نسخه مخصوص چاپ

نظرات (0)